Knjiga koja je pomaknula neke granice književnosti na Islandu.
Nakladnička kuća Znanje objavila je poučnu, nagrađivanu Priču o plavom planetu iz pera islandskog autora Andrija Snæra Magnasona koja zauzima posebno mjesto u islandskoj književnosti kao prva knjiga za djecu koja je nagrađena prestižnom Islandskom književnom nagradom.
Priča o plavom planetu napeta je pustolovna bajka u kojoj nagrađivani islandski autor Andri Snær Magnason na jednostavan način progovara o mnogim problemima suvremenog društva, dotičući se pritom tema zaštite okoliša, održivosti, konzumerizma, kao i važnosti međusobnog poštovanja, prihvaćanja i prijateljstva…
Islandski dragulj
Priča o plavom planetu zauzima posebno mjesto u islandskoj književnosti kao prva knjiga za djecu koja je nagrađena prestižnom Islandskom književnom nagradom; zahvaljujući tome, književnost za djecu u toj zemlji počela se ozbiljnije shvaćati i među kritikom i među publikom.
Likovi nisu tradicionalno podijeljeni na junake i antijunake, već su glavni protagonisti prikazani realistično i slojevito – u želji da dobiju još više zabave, djeca ponekad postaju pohlepna, pa čak i okrutna, ne bi li naknadno ipak postala svjesna posljedica vlastitih djela i odgovornosti koju imaju.
Knjiga je prvi put objavljena 1999. godine, a do sada je prevedena na više od 30 jezika te je višestruko nagrađivana i na Islandu i u inozemstvu. Posebno je zapažena i zbog originalnih ilustracija umjetnice Áslaug Jónsdóttir, koje su bile nominirane za Časnu listu Međunarodnog odbora za knjigu za mlade (IBBY). Priča o plavom planetu više je puta uprizorena u kazalištu, između ostaloga na velikim pozornicama Islandskog nacionalnog kazališta (2001.) te gradskog kazališta u Reykjavíku (2016. – 2018.), kao i u nekoliko produkcija u inozemstvu.
Andri Snær Magnason (1973.) islandski je pisac za djecu i za odrasle. Okušao se u raznim književnim vrstama, objavljuje zbirke pjesama, romane, kratke priče, drame, ali i publicistička djela. Jedan je od najprevođenijih suvremenih islandskih autora. Veliki je zagovaratelj zaštite okoliša i ta je tema prisutna u svim njegovim djelima. Bio je posebno aktivan u borbi protiv uništenja nenaseljene unutrašnjosti Islanda radi izgradnje tvornica, o čemu je pisao u svojoj knjizi Zemlja snova – priručnik za samopomoć za prestrašenu naciju (2006.) za koju je nagrađen Islandskom književnom nagradom u kategoriji publicistike. Tu prestižnu književnu nagradu dosad je dobio tri puta, između ostaloga i za ilustriranu knjigu za djecu Priču o plavom planetu (1999.).
Áslaug Jónsdóttir (1963.) islandska je umjetnica, ilustratorica, autorica dječjih knjiga i kazališnih predstava te grafička dizajnerica. Za svoje je ilustracije nagrađena mnogim nagradama, između ostaloga Nagradom za dječju književnost grada Reykjavíka 2000. godine.
“Na plavom planetu, daleko u svemiru, žive samo djeca. Sama brinu o sebi, jedu kada su gladna, idu spavati kada su umorna, a dane provode igrajući se i uživajući u raznim čudesima koje priroda nudi. No njihov se život iznenada promijeni kada na plavi planet sleti svemirska raketa s prvom odraslom osobom – Sretnislavom. On uvjeri djecu da im život može učiniti mnogo zabavnijim, ako su za to spremna platiti samo mrvicom svoje mladosti. Djeca spremno pristaju jer tko ne bi htio još više zabave? I tada počinje opasna pustolovina koja ih vodi preko plavog vedrog i uvijek sunčanog neba do kišnih i mračnih šuma na drugom kraju planeta…“