Što je CC, a što BCC? Kako da završim e-mail? Uff, koliko gorućih pitanja!
Mi veliki već znamo otprilike kako e-mailovi (e-pošta) funkcionira i koja su pravila, ali manjima je to možda još uvijek nepoznanica, jer e-mail ipak zahtjeva poštivanje određenih pravila te se razlikuje od primjerice pisanja SMS-a.
Napominjemo, sigurnost na Internetu je jako važna, stoga savjetujemo roditeljski nadzor u pisanju i slanju e-mailova!
Pisanje e-maila je vještina koja se može naučiti, tako da bez brige, pripremili smo za vas kratak vodič kako napisati dobar e-mail i na koje stvari moramo paziti!
Što znače sve te rubrike?
Kada otvorimo e-mail, obično to izgleda ovako:
A – Rubrika Prima (ili Primatelj, na engleskom To) obično je prvo polje u e-mailu, i tu upisujemo e-mail adresu osobe koja će primiti naš e-mail. Primatelja može biti više. Pripazite da je mail točno napisan, te on nikada ne sadržava velika slova, zareze, dvotočku, upitnike i slično!
B – Kopija (ili na engleskom CC) je rubrika u koju stavljamo e-mail adrese primatelja koji će primiti kopiju vašeg e-maila. Drugim riječima, ako želite da kopiju e-maila prime i druge osobe, njihove e-mail adrese stavit ćete u ovu rubriku. Imajte na umu da će glavni primatelj moći vidjeti osobe kojima ste poslali kopiju!
C – Skrivena kopija (ili na engleskom BCC) se koristi kada ne želite da glavni primatelj kojem pišete zna da ste taj isti e-mail proslijedili još nekome. Tako će sve osobe u skrivenoj kopiji primiti mail bez znanja da ste taj isti nekom drugom poslali!
D – Predmet (ili na engleskom Subject) označava naslov vašeg e-maila.
E – Tijelo (ili na engleskom Body) je rubrika u koju upisujete sadržaj vaše e-poruke.
F – Prilog (ili na engleskom Attachment) je mala ikonica u obliku spajalice, pomoću koje možete u e-mail priložiti neku datoteku, poput Word dokumenta, slike, videa i slično. Imajte na umu da e-mailovi najčešće imaju ograničenje veličine priloga, pa se neki veći video možda neće moći poslati ovim putem, no manje datoteke poput Word dokumenata i slika možete slati bez problema!
G – Pošalji (ili na engleskom Send) tipkica je koju stisnemo kada smo sto posto sigurni da je sve lijepo rečeno i da je e-mail spreman za slanje! Nakon što ju stisnemo, nema povratka, stoga dobro provjerite štima li sve u e-mailu prije slanja!
A sad, kako složiti e-mail?
Najbolje je učiti na nekom primjeru, stoga ćemo se za potrebe učenja igrati da šaljemo e-mail učiteljici!
Za igru, neka se učiteljica zove Ana Brickzinović, a njen e-mail nek’ bude ana.brickzinovic@brickzine.com. Za vježbu, sastavit ćemo joj e-poruku s pitanjem u vezi zadaće iz matematike!
1. Smisli kratak i jasan naslov e-maila
Ovo je rubrika Predmet ili Subject, u koju upisujemo naslov našeg e-maila. Izbjegavajte dugačke kobasice od naslova, te pokušajte ga držati što kraćim (od 2-6 riječi) kako bi osoba koja prima vaš e-mail odmah znala otprilike o čemu se radi.
Na primjer, ako želimo našoj učiteljici poslati e-mail vezan uz pitanje zadaće iz matematike, naslov može biti na primjer: ‘Zadaća iz matematike‘, ili ‘Pitanje u vezi zadaće‘.
2. Obavezno pozdravi na početku e-maila!
Pisanje e-maila zahtjeva praćenje određenih pravila lijepog ponašanja i pisanja na Internetu. Kao što učiteljicu pozdravite s ‘Dobar dan‘ kada ulazite u razred, lijepo je i pristojno pozdraviti i na početku e-maila.
Pozdrav pišemo naravno na samom početku, a ovisno o tome kome pišemo, tako ćemo i pozdraviti. Našu učiteljicu možemo pozdraviti s ‘Poštovana učiteljice‘ ili ‘Draga učiteljice‘, a pritom možete dodati i njeno prezime.
3. Budite jasni u poruci vašeg e-maila!
Kome god da pišete, neka vaša poruka uvijek bude jasna, tako da se primatelj ne mora češkati po glavi i dešifrirati vašu poruku misleći što ste točno htjeli reći. Neka poruka bude kratka i jasna, jer također ne želimo našeg primatelja opteretiti brdom teksta. Budite pristojni i obavezno izbjegavajte pisanje OVAKO – to se smatra vikanjem, a zadnje što želite je vikati na učiteljicu, zar ne? 🙂
Ako želimo našu učiteljicu pitati pitanje u vezi zadaće iz matematike, to možemo učiniti na primjer ovako: ‘Možete li mi reći koje zadatke moramo riješiti za domaću zadaću iz matematike?‘
4. Pristojno i odzdravite!
Ne zaboravite na lijep način i završiti vaš e-mail! Neke sigurne formule s kojima ne možete pogriješiti su ‘Srdačno‘, ‘Srdačan pozdrav‘ ili ‘Lijepi pozdrav‘, nakon čega ćete napisati vaše ime.
Nakon svega, naš e-mail bi mogao izgledati ovako:
Dodatni savjeti
Nemojte psovati!
U e-mailu izbjegavajte psovanje, ružne riječi ili pak nerazumljive riječi koje primatelj ne zna što znače. Pristojnost je važna!
Ne šaljite osobne podatke!
Nikada nemojte dijeliti broj mobitela, adresu, PIN-ove ili brojeve kartica ili računa! Morate biti oprezni!
Odgovarajte na vrijeme!
Ako vam netko pošalje e-mail, pokušajte odgovoriti u što kraćem roku, kako primatelj vaš odgovor ne bi čekao danima!