Nema boljih ruku od zaposlenih ruku, a kada se pri tome nešto i super uči, druži, zbližuje obitelj, a osnažuje pojedinac to je pun pogodak. Naša vrijedna suradnica Sara Goleš donosi jednu vreću jesenskih “uradi sam” recepata.
Učenje je za svakoga od nas drugačije iskustvo. Nitko ne bi učio na isti način da ima mogućnost izabrati, ali sustav nas, nažalost, u startu ukalupljuje i određuje jedan način za svih. Biti pametan ne znači samo imati petice, znati pisati slova, rješavati matematičke zadatke ili poznavati godine iz povijesti i svaki glavni grad; napisati diktat odlično i pisati od crte do crte. Ne!
Pametan znači izvrsno raditi pokuse od blata i trave, crtati dinosaure, znati kolut unazad, glumiti da si vila ili da letiš svemirom. Pametan si ako znaš izraditi nešto od papira, ako prepoznaješ cvijeće, ako sviraš nevidljivu ili pravu gitaru, ako pušeš balončiće od sapunice, ako crtaš planete i zvjezdice.
Biti pametan je i plesati, pjevati na sav glas, pitati zašto i kako, promatrati kukce, igrati se s prijateljima i sam, čitati knjige i rezbariti bundeve. Sve to i još mnogo, mnogo toga.
Kako bismo održali našu i dječju kreativnost, možemo kod kuće pripremiti materijal za aktivnosti kojima će se zabaviti, razvijati i učiti na drugačiji način – kroz igru.
Obzirom da je stigla jesen, a stiže nam i Halloween, aktivnosti koje sam pripremila bit će usko vezane za ovo razdoblje.
Tmurni kišni dan? Nema veze, začinite ga s nekoliko sitnica – s listićima, bojama, glinamolom, tintom, kapima kiše… Pripremite olovku i papir i zapišite sve što vam treba za odličnu zabavu. Vjerujem da ćete nešto od ovoga i darivati najbližima za „pod bor“ 😊
1. Ukrasi s otiskom prirode
Za ovu će vam aktivnost trebati:
- glinamol u bijeloj boji
- nekoliko jesenskih listića ili grančica
- čaša za rezati oblike ili kalup za kekse
- valjak za tijesto ili staklena boca za valjanje
- slamka
- trakica
- vodene boje (po želji)
Mijesiti komad glinamola na čistoj i glatkoj površini. Razvaljati valjkom na debljinu od otprilike 0,5 cm. Otvorom čaše ili nekim kalupom izrežite oblik. Na izrezano položite list kojemu su dosta izražene lisne žile. Utisnite lagano prolazeći valjkom po površini. Odignite list. Ta-da!
Sada kada imate skoro gotov ukras, slamkom pri vrhu izdubite rupicu kroz koju će kasnije ići ukrasna traka ili vrpca. Ostavite sušiti na suhom mjestu 24 sata. Kada je suho, ukras možete bojiti vodenim bojicama ili temperama, ali možete ga korisititi i neobojanog. Druženje za cijelu obitelj i lijepa uspomena za objesiti na jelku.
2. Bookmarkeri (označivači stranica/straničnici)
Za ovu će vam aktivnost trebati:
- papir
- škare
- široka prozirna selotejp traka ili prozirna ljepljiva folija za knjige
- listići, cvjetići, mrvice od listića
- bušilica za papir
- trakica
Odrežite od papira (bijelog, u boji…) oblik kao na slici. Papir može biti običan za crtanje, no, ako želite konkretniji bookmark, možete koristiti deblji, kartonski papir. Jesenske (mekše) listiće ili suho izmrvljeno lišće i cvijeće položite na odrezani komad.
Širokom trakom ili ljepljivom folijom dobro zalijepite prednju i stražnju stranu bookmarka. Prstima prođite po rubovima lista ili mrvica kako bi se bolje zalijepili. Pri vrhu izbušite rupicu bušilicom za papir i provucite trakicu.
Sada možete označiti stranice u slikovnici i knjizi ili bookmark darujte nekome.
3. Kiša može crtati!
Za ovu će vam aktivnost trebati:
- bijeli papir (što deblji, ali uspjet ćete i običnim print papirom)
- tinta za nalivpero ili za pečate, bilo koje boje
- pljusak 😊 i kišobran!
Vani je pljusak, a vama je dosadno? Na sredinu papira stavite dvije kapi tinte i položite ga na površinu po kojoj pada kiša (trava u vrtu, klupica u parku, stol na balkonu).
Gledajte čaroliju koja ostaje na papiru. Ovisno o jačini pljuska, mijenja se i forma. Osušite papir i sačuvajte trenutak zauvijek.
4. Majica s homemade printom
Za ovu će vam aktivnost trebati:
- obična bijela dječja majica
- boje za tkaninu
- kist
- nekoliko listića
- komad kartona za podlogu
Postavite majicu na ravnu površinu. U nju ubacite komad kartona kao tvrdu podlogu. Kistom nanesite boju za tkaninu na pozadinu odabranog lista (nemojte pretjerati s količinom, tek toliko da jedan sloj boje prekrije površinu lista).
Namazanu stranu lista utisnite na prednju stranu majice i prstima prođite nekoliko puta da se bolje otisne. Odignite list. Ponovite više puta, s drugim listovima i bojama, ovisno o dizajnu kojega želite ostvariti. Majicu stavite sušiti na radijator ili na zrak. Možete ju prati na 30 stupnjeva ili pratite upute na bojama za tkaninu koje ste kupili.
Napravite svakome po jednu majicu za šetnje u prirodi!
5. Straaaašni nevidljivi pauci!
Za ovu halloweensku aktivnost trebat ćete:
- bijeli papir
- bijelu uljnu pastelu (ne voštanu)
- crnu vodenu boju
- kist
- flomaster
Mislite da je ovo običan papir s paukovom mrežom? Hm, a gdje je pauk? Buuuu! Saznat ćete uskoro.
Na obični papir nacrtajte mrežu flomasterom. Bijelom pastelom docrtajte pauke na različitim dijelovima mreže. Bit će izazovno jer ne vidite što crtate, ali može se. Ponudite djetetu čaroban papir uz kist i crnu vodenu boju. Strašna čarolija počinje, a pauci dolaze sa svih strana.
Ovu tehniku možete primijeniti i pri drugim aktivnostima, nevezano za Halloween. Ja sam je koristila za otkrivanje čarobnog cvijeća na papiru, za vježbanje čitanja riječi, za čarobnu matematiku, za stvaranje vilinskih priča… Bijela uljna pastela je magična!